Wybierz podkategorię

Wypożyczanie pomp insulinowych

BEZPŁATNE WYPOŻYCZANIE POMP INSULINOWYCH DLA KOBIET

W naszym ośrodku kobiety z cukrzycą pragnące przygotować się do ciąży, które nie mogą sobie pozwolić na samodzielny zakup sprzętu, mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego wypożyczenia pompy insulinowej.

Program realizowany jest przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, a pompy wypożyczane są bezpłatnie. Warto dodać, że osprzęt do pomp w okresie ciąży jest refundowany przez NFZ.

Zainteresowane kobiety prosimy o kontakt:
tel. 61 8419 641, 61 8419 256

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomaga kobietom z cukrzycą, które chcą przygotować się do ciąży, a nie stać ich na samodzielny zakup osobistej pompy insulinowej.
W ramach programu opieki nad ciężarną z cukrzycą, WOŚP wyposaża ośrodki specjalizujące się w prowadzeniu ciąży w cukrzycy w nowoczesne pompy insulinowe do wypożyczenia przez kobiety będące w okresie planowania i pierwszych tygodni ciąży. Celem programu jest zwiększenie liczby kobiet planujących ciążę, a także poprawa systemu opieki nad ciężarnymi z cukrzycą poprzez opracowanie standardów wdrażania terapii pompowej podczas planowania
i przebiegu ciąży oraz porodu.

Program działa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, a jego koordynatorem jest prof. Jacek Sieradzki, Profesor Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych CM Uniwersytetu Jagiellońskiego Wsparcie techniczne zapewnia firma Medtronic.
Na potrzeby programu WOŚP zakupił od 2005 roku 746 pomp insulinowych i 5500 sensorów do ciągłego monitorowania glikemii.

Metodą leczenia zalecaną dla kobiet przygotowujących się do ciąży jest intensywna insulinoterapia. Polega ona na kilkukrotnych wstrzyknięciach insuliny w ciągu dnia przy pomocy wstrzykiwaczy insuliny, czyli penów, bądź stosowaniu osobistych pomp insulinowych.

Pompa insulinowa jest ogromnym ułatwieniem przy planowaniu ciąży. Najnowsze modele pomp zapewniają nie tylko precyzyjne dawkowanie insuliny, ale również na bieżąco mierzą cukier, pokazując jednocześnie tendencje zmian poziomów glukozy – czy cukier spada, czy rośnie i jak szybko te zmiany się dokonują. Dzięki temu łatwo i szybko można zmodyfikować leczenie, oraz właściwie zaplanować dietę i aktywność fizyczną.

Pompy są wypożyczane w dwóch oddziałach:

- Oddziale Położniczym IV (Poł.IV), kierownik kliniki prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, oddziałowej mgr Danuta Olejniczak nr tel: 61 8419 302, 61 8419 339

- Oddziale Położniczo-Ginekologicznym III (PG III), kierownik kliniki prof. dr hab. Jacek Brązert, pani oddziałowa Helena Wojczak nr tel: 61 8419 256, 61 8419 641